Odparzenia skóry w okolicy stosowania pieluszki to jedno z najczęstszych problemów skórnych wieku niemowlęcego pojawiające się na skórze wskutek podrażnienia. Wpływ na jego powstawanie ma szereg różnych czynników drażniących, które przełamują barierę ochronną skóry. Przede wszystkim jest to ścisły kontakt moczu i kału ze skórą, prowadzący do wzrostu jej temperatury, pH oraz wilgotności. Wilgotne środowisko powoduje macerację naskórka i prowadzi do osłabienia funkcji ochronnej skóry. Tak osłabiony naskórek jest podatny na otarcia spowodowane pieluszką. Panujące pod pieluszką środowisko sprzyja także rozwojowi mikroorganizmów. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawania podrażnień, a w efekcie prowadzą do pieluszkowego odparzenia skóry.
Odparzenie skóry w okolicy stosowania pieluszki cechuje się mniej lub bardziej widocznym zaczerwienieniem skóry (rumieniem) i złuszczaniem się naskórka na pośladkach, podbrzuszu i narządach płciowych. Wraz z nasileniem zmian dochodzi do obrzęku i niekiedy pojawiają się grudki wysiękowe wraz z nadżerkami na powierzchni. Zmianom towarzyszy ból i pieczenie. Niemowlę odczuwa dyskomfort, staje się niespokojne i płaczliwe. Brak odpowiedniego postępowania higienicznego i pielęgnacyjnego podrażnionej w okolicach pieluszki skóry może doprowadzić do zaostrzenia zmian i pojawienia się nadkażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych. Na skórze pojawią się sączące nadżerki i ropne strupy (nadkażenia bakteryjne) i/lub wypełnione białym płynem grudki i krostki (nadkażenia grzybicze).
W przypadku nasilonych i rozległych zmian rumieniowych na skórze pośladków należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pediatrą.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda