troskliwie dba o delikatną skórę
 
We wczesnym okresie życia, a w szczególności u noworodków i niemowląt, skóra dziecka różni się istotnie od skóry osoby dorosłej. Jest znacznie cieńsza i bardziej delikatna, ma „luźniejszy” układ komórek i jest mniej sprężysta. Szybko traci wodę związaną w głębszych warstwach i przez to jest szczególnie narażona na wysuszenie. Naturalna warstwa lipidowa naskórka małego dziecka nie jest wystarczająco szczelna i łatwiej przenikają przez nią w głąb skóry szkodliwe czynniki zewnętrzne – bakterie, zanieczyszczenia, substancje chemiczne, temperatura, promienie słoneczne. Może to prowadzić do rozwoju różnego rodzaju zmian skórnych: pęknięć naskórka, łuszczenia, zaczerwienienia, podrażnień czy alergii. Skóra staje się podatna na choroby o podłożu alergicznym – atopowe zapalenie skóry (AZS), pokrzywkę, wyprysk kontaktowy. Każde podrażnienie skóry może osłabić jej funkcje ochronne i dlatego właściwa pielęgnacja jest konieczna dla dobrego samopoczucia i zdrowia maluszka. Pełne ukształtowanie skóry spełniającej rolę naturalnej bariery ochronnej następuje dopiero w 3 roku życia, zatem zanim skóra dziecka zacznie sobie radzić sama, trzeba ją wspomagać i zapewnić jej skuteczną ochronę. Należy pamiętać, że każde, nawet zdrowe dziecko, ma delikatną skórę, która wymaga nieustannej dbałości. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie preparatów do jej higieny i pielęgnacji. Preparaty przeznaczone dla niemowląt i dzieci powinny zapewnić skórze przede wszystkim:
  • prawidłowe natłuszczenie i nawilżenie,
  • odbudowę i stabilizację płaszcza lipidowego,
  • ograniczenie transepidermalnej utraty wody,
  • łagodzenie podrażnień.
Jednocześnie powinny zawierać łagodnie działające składniki najwyższej jakości, pozbawione działania drażniącego i uczulającego. Z drugiej strony nie powinny zawierać barwników i substancji zapachowych. Preparatami szczególnie polecanymi przez pediatrów i dermatologów do codziennej i regularnej pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt, zwłaszcza z tendencją do przesuszania, podrażnień i zmian atopowych, są preparaty zawierające emolienty. Prawidłową i skuteczną ochronę skóry dzieci i niemowląt zapewniają innowacyjne preparaty emolientowe allerco®. Oferują one:
  • pielęgnację i higienę podczas kąpieli – emulsja do kąpieli allerco®, kostka myjąca allerco®, żel myjący allerco®,
  • pielęgnację włosów i skóry głowy – szampon nawilżający allerco®,
  • pielęgnację skóry po kąpieli i w ciągu dnia – krem emolientowy natłuszczający allerco®, krem emolientowy nawilżający allerco®, balsam do ciała allerco®,
  • pielęgnację i ochronę skóry pod pieluszką – krem ochronny przeciw odparzeniom allerco®.
Preparaty allerco® nie posiadają substancji zapachowych i barwników. Zostały przetestowane dermatologicznie na skórze osób z dodatnim wywiadem atopowym i alergologicznym. Ich skuteczność została potwierdzona w badaniach aplikacyjnych. Przeprowadzone badania potwierdziły także, że preparaty allerco® spełniają wymagania produktów pielęgnacyjnych dla dzieci i niemowląt.

Profilaktyka i łagodzenie odparzeń skóry w okolicy stosowania pieluszki

Odparzenia skóry w okolicy stosowania pieluszki to jedno z najczęstszych problemów skórnych wieku niemowlęcego pojawiające się na skórze w skutek podrażnienia. Wpływ na jego powstawanie ma szereg różnych czynników drażniących, które przełamują barierę ochronną skóry. Przede wszystkim jest to ścisły kontakt moczu i kału ze skórą, prowadzący do wzrostu jej temperatury, pH oraz wilgotności. Wilgotne środowisko powoduje macerację naskórka i prowadzi do osłabienia funkcji ochronnej skóry. Tak osłabiony naskórek jest podatny na otarcia spowodowane pieluszką. Panujące pod pieluszką środowisko sprzyja także rozwojowi mikroorganizmów. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawania podrażnień, a w efekcie prowadzą do pieluszkowego odparzenia skóry. Odparzenie skóry w okolicy stosowania pieluszki cechuje się mniej lub bardziej widocznym zaczerwienieniem skóry (rumieniem) i złuszczaniem się naskórka na pośladkach, podbrzuszu i narządach płciowych. Wraz z nasileniem zmian dochodzi do obrzęku i niekiedy pojawiają się grudki wysiękowe wraz nadżerkami na powierzchni. Zmianom towarzyszy ból i pieczenie. Niemowlę odczuwa dyskomfort, staje się niespokojne i płaczliwe. Brak odpowiedniego postępowania higienicznego i pielęgnacyjnego podrażnionej w okolicach  pieluszki skóry może doprowadzić do zaostrzenia zmian i pojawienia się nadkażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych. Na skórze pojawią się sączące nadżerki i ropne strupy (nadkażenia bakteryjne) i/lub wypełnione białym płynem grudki i krostki (nadkażenia grzybicze). W przypadku nasilonych i rozległych zmian rumieniowych na skórze pośladków należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Czynniki sprzyjające odparzeniu skóry w okolicy stosowania pieluszki

Do wystąpienia odparzenia skóry w okolicy stosowania pieluszki predysponują liczne czynniki, między innymi:
  1. antybiotykoterapia, która zmienia mikroflorę przewodu pokarmowego;
  2. ząbkowanie i infekcje, które osłabiają funkcje immunologiczne organizmu;
  3. kontaktowe i atopowe zapalenie skóry, które osłabiają barierę ochronną skóry czyniąc ją bardziej podatną na działanie substancji drażniących;
  4. biegunka;
  5. zmiana diety dziecka prowadząca do zmian w składzie i rodzaju mikroflory bakteryjnej przewodu pokarmowego;
  6. niewłaściwa higiena okolic około pieluszkowych (stosowanie niewłaściwych produktów pielęgnacyjnych, niedokładne mycie, zbyt rzadkie zmienianie pieluszek);
  7. wysokie temperatury, które sprzyjają odparzeniom i podrażnieniom.

Profilaktyka przed odparzeniem skóry  w okolicy stosowania pieluszki

Aby ustrzec niemowlę przed odparzeniem skóry w okolicy stosowania pieluszki i związanym z nim kłopotami wystarczy stosować prostą i skuteczną profilaktykę w zakresie przewijania i higieny okolic około pieluszkowych. Obejmuje ona:
  1. częste zmiany pieluszek.
  2. dokładne umycie i osuszenie skóry w miejscu stosowania pieluszki – przy każdorazowej zmianie pieluszki należy dokładnie umyć skórę dziecka z moczu i resztek kału przy użyciu delikatnych środków myjących (np. preparatów emolientowych allerco®), nie naruszających naturalnej warstwy ochronnej skóry. Nie należy stosować kosmetyków nie przeznaczonych dla dzieci oraz zawierających składniki działające komedogennie (zatykające pory).
  3. stosowanie kremu przeciw odparzeniom przy każdorazowej zmianie pieluchy – niewielką ilość kremu (np. allerco®) należy nakładać ruchami okrężnymi na umytą i dokładnie osuszoną skórę w miejscu stosowania pieluszki. Nie wcierać lecz delikatnie rozsmarować do uzyskania cienkiej warstwy ochronnej. Wystarczy nałożenie jednej warstwy preparatu. Większa ilość  nie zwiększy jego skuteczności.
  4. wietrzenie pupy niemowlęcia – przed założeniem czystej pieluchy, po umyciu i osuszeniu skóry, dobrze jest potrzymać ją przez chwilę na powietrzu.

Jak dobrać odpowiedni krem ochronny?

Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla podrażnionej i odparzonej pupy jest użycie pod pieluszkę skutecznego preparatu ochronnego przeciw odparzeniom. Taki produkt powinien zawierać odpowiednio dobrane, najwyższej jakości składniki, pozbawione działania drażniącego i uczulającego. Jego skład powinien być pozbawiony substancji zapachowych i barwników, często odpowiedzialnych za nadwrażliwość skóry małego dziecka. Idealnie dobrany krem ochronny przeciw odparzeniom:
  1. chroni skórę dziecka przed czynnikami drażniącymi tj. mocz i kał,
  2. łagodzi podrażnienia i odparzenia,
  3. reguluje mikroflorę bakteryjną skóry,
  4. intensywnie ją nawilża i natłuszcza,
  5. wzmacnia barierę ochronną skóry, przywracając jej równowagę i utracony komfort.
Taką wielopłaszczyznową pielęgnację delikatnej i wrażliwej skóry dziecka pod pieluszką zapewnia innowacyjny krem ochronny przeciw odparzeniom allerco®. Jest to produkt, który jako jedyny na rynku łączy w sobie działanie molekuły Regen7 – fizjologicznej substancji czynnej pochodzenia witaminowego, chroniącej przed powstawaniem podrażnień i odparzeń z:
  1. emolientami (masło shea, olej jojoba) o właściwościach zmiękczających, nawilżających i działających wzmacniająco-ochronnie na płaszcz hydrolipidowy naskórka;
  2. tlenkiem cynku, działającym osuszająco i łagodząco na skórę;
  3. naturalnym prebiotykiem biolin, utrzymującym prawidłową równowagę flory bakteryjnej skóry i chroniącym przed rozwojem niepożądanych drobnoustrojów;
  4. witaminą E i gliceryną, poprawiającymi elastyczność skóry i podwyższającymi zdolność do utrzymania prawidłowej jej wilgotności.
Krem ochronny allerco® polecany jest do codziennego stosowania już od 1. dnia życia. Działa na skórę łagodząco i kojąco. Wspomaga i przyspiesza regenerację naskórka, przywracając skórze utracony komfort i naturalną równowagę. Tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która pozwala skórze oddychać i skutecznie zabezpiecza przed czynnikami drażniącymi. Krem allerco® nie zawiera substancji zapachowych i barwników. Został przetestowany dermatologicznie na skórze osób z dodatnim wywiadem atopowym i alergologicznym. Jest bardzo dobrze tolerowany. Jego skuteczność została potwierdzona w badaniach aplikacyjnych, również na skórze małego dziecka.